D837 SLAYER MATTE BRONZE 18X8.5 6X139.7 4.79 BS 1mm OS
For a modern twist on a classic design, the Fuel Off-Road Slayer Wheel is sure to bring your Bronco’s styling to the next level. These wheels are made using flow formed technology out of aluminum alloy, meaning they’re both strong and lightweight for the best of both worlds. Available in Dark Blue, Matte Bronze, Matte Black or Matte Gunmetal, you can choose which option is the best fit for your Bronco. Built with longevity and durability in mind, these wheels are backed by a Lifetime Structural Warranty and a One-Year Finish Warranty so you can hit the roughest of trails with peace of mind.
Aggressive Design: Boasting a sharp design with six spokes, these wheels will give an edge to your Bronco’s appearance.
Heavy-Duty Construction: Made using flow formed technology, these aluminum alloy wheels are strong yet lightweight and built to last.
Finish Options: Available in Dark Blue, Matte Bronze, Matte Black or Matte Gunmetal.
Buy With Confidence: These wheels are backed by a lifetime structural warranty and one-year finish warranty so you can ride with peace of mind.
| Manufacturers Part Number | D83718858447 |
|---|---|
| Product Name | D837 SLAYER MATTE BRONZE 18X8.5 6X139.7 4.79 BS 1mm OS |
| Dropdown Value 1 | 18x8.5 with 4.79in Backspace (1mm Offset) |
| Dropdown Value 2 | Matte Bronze |
| Length | 18 |
| Width | 18 |
| Depth | 9 |
| Weight | 30.000000 |
| Hazmat | No |
| Back Spacing | 4.79 |
| Back Spacing Range | 4.75" - 4.99" |
| Bolt Pattern | 6x5.5 |
| Color | Bronze |
| Offset | + 1mm |
| Wheel Diameter | 18.0 |
| Wheel Tire Builder | No |
| Wheel Width | 8.5 |
| Item Returns | This item can be returned |
Validate your login