FUEL 17X9 LETHAL MIL 5X5 5X5.5 4.5 BS D5
$381.00
In stock
SKU
92618-0393
Lightweight: This 17x9" single piece aluminum wheel weighs in at only 33 lbs!
Off-road Style: The simulated beadlock and matte black milled look provide an off-road esthetic that's sure to draw the attention of fellow Jeepers and car enthusiasts alike.
Multiple Applications:Fits Wrangler applications from the 07-18 JK and 18-22 JK as well as the Gladiator JT.
Customize your Jeep Wrangler JK, JL, or Gladiator JT with this 17x9" Lethal Model D567 Wheel. Manufactured as a single piece of aluminum, this ultra-strong, exceptionally styled wheel will certainly draw looks at your local Jeeps & Java, on the road, or cruising the trails. This wheel has a -12" offset, 87.10 bore, 5x5" and 5x5.5" bolt patterns, 4.5" backspacing, and a load rating of 2500 lbs. The superb matte black milled finish and simulated Beadlock provide a custom off-road look to your Jeep.
| Manufacturers Part Number | D56717905745 |
|---|---|
| Product Name | FUEL 17X9 LETHAL MIL 5X5 5X5.5 4.5 BS D5 |
| Length | 19 |
| Width | 19 |
| Depth | 11 |
| Weight | 33.000000 |
| Hazmat | No |
| Back Spacing | 4.5 |
| Back Spacing Range | 4.50" - 4.74" |
| Bolt Pattern | 5x5", 5x5.5" |
| Color | Matte Black |
| Features | Closed Center Caps, Simulated Beadlock |
| Included Parts |
|
| Offset | - 12mm |
| Wheel Diameter | 17.0 |
| Wheel Tire Builder | No |
| Wheel Width | 9.0 |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review
Validate your login