DIRTY LIFE ROADKILL 9302 MACHINED BEADLOCK 17X9 5-114.3 -14MM 83.82MM
Give your Jeep some aggressive styling and proven off-road performance with the Dirty Life Race Wheels Roadkill Race Beadlock Wheels. Just like your Jeep, these wheels are engineered for toughness and can take a beating. Dirty Life designs its wheels with a lightweight indestructible aluminum alloy, and finishes them with a corrosion and scratch resistant coating for a durable long-lasting wheel. The ten spoke design features a functional beadlock wheel ring that bolts onto the wheel with included hardware and allows your to air your tires down for peak off-road performance. Choose from Matte Black or Machined Aluminum finish.
Proven Durability: Roadkill Race Beadlock Wheels utilize lightweight machined aluminum and are engineered to hold up to extreme off-road abuse.
Multiple Color Options: Dirty Life offers its Roadkill Race Beadlock wheels in two attractive finishes that are corrosion and scratch resistant: Matte Black and Machined Aluminum
Stunning Styling: These Roadkill Race Beadlock wheels are engineered in a pleasing, understated ten spoke design that provides a modern look to your Jeep.
| Manufacturers Part Number | 9302-7965M14 |
|---|---|
| Product Name | DIRTY LIFE ROADKILL 9302 MACHINED BEADLOCK 17X9 5-114.3 -14MM 83.82MM |
| Dropdown Value 1 | 17x9 with 4.45in Backspace (-14mm Offset) |
| Dropdown Value 2 | Machined |
| Length | 19 |
| Width | 19 |
| Depth | 10 |
| Weight | 40.000000 |
| Hazmat | No |
| Back Spacing Range | 4.25" - 4.49" |
| Bolt Pattern | 5x4.5" |
| Brand | Dirty Life Race Wheels |
| Color | Machined |
| Features | Beadlock |
| Offset | - 14mm |
| Wheel Diameter | 17.0 |
| Wheel Tire Builder | No |
| Wheel Width | 9.0 |
| Item Returns | This item can be returned |


Validate your login