VIAIR MEDIUM DUTY SYSTEM 1.77CFM
$426.50
In stock
SKU
92043-601
325C Tire Inflation Rates |
|
| Begin/End PSI | 31" X 10.5" |
| 0 To 30 PSI | 4 Min. 58 Sec. |
| 15 To 30 PSI | 2 Min. 45 Sec. |
| Begin/End PSI | 33" X 12.5" |
| 0 To 30 PSI | 7 Min. 15 Sec. |
| 15 To 30 PSI | 3 Min. 55 Sec. |
| Begin/End PSI | 35" X 12.5" |
| 0 To 30 PSI | 8 Min. 50 Sec. |
| 15 To 30 PSI | 4 Min. 50 Sec. |
By ordering a single part number, you can take all of the guess-work out of getting all of the parts you'll need to install one of the most sophisticated, all-inclusive onboard air systems available today. The Medium Duty Onboard Air System comes complete with a dependable, low amp draw 325C, 33% Duty Cycle compressor at its heart that will fill the supplied 2.5 gallon tank from 110-150 PSI in approximately one minute. Included is everything you'll need to add a reliable single air source to your vehicle.
(For vehicles with up to 33-inch tires)
(For vehicles with up to 33-inch tires)
| Dropdown Value 1 | VIAIR MEDIUM DUTY SYSTEM 1.77CFM |
|---|---|
| Manufacturers Part Number | 10003 |
| Product Name | VIAIR MEDIUM DUTY SYSTEM 1.77CFM |
| Depth | 10 |
| Hazmat | No |
| Length | 26 |
| Weight | 30.000000 |
| Width | 14 |
| Brand | Viair |
| Included Parts | (1) 2.5 Gallon Viair Air Tank (1) 325C model Viair Air Compressor (1) 1/4" NPT Quick Connect Coupler (1) Dash Panel Gauge with ON/OFF Switch (1) Pressure Switch with Relay (1) 1/8" NPT to 1/4" NPT Reducer (1) 1/4" NPT 175 PSI Safety Valve (1) 1/4" Drain Cock (1) 1/4" NPT Compression Fittings (1) 4-inch Strip of Continuous Grommet Material (1) 20ft. 12 Gauge Wire with Inline Fuse Holder |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review

Validate your login