6IN ADJ ALUM DROP HITCH 2IN-2 5/16 6K
$142.99
In stock
SKU
92018-0101
This lightweight aluminum drop hitch is hard anodized for weather resistance and forged for superior strength. With this Class 4 rated hitch, you'll be able to haul up to 6,000 lbs of toys to any destination.
This light weight adjustable aluminum ball mount is machined from high grade billet aluminum for strength and reliability. Simply adjust the ball to the proper height and lock the stainless steel adjusting pin in place.
| Manufacturers Part Number | SB2926 |
|---|---|
| Product Name | 6IN ADJ ALUM DROP HITCH 2IN-2 5/16 6K |
| Dropdown Value 1 | 6IN ADJ ALUM DROP HITCH 2IN-2 5/16 6K |
| Prop 65 Message | WARNING- Cancer and Reproductive Harm- www.P65warnings.ca.gov |
| Length | 13 |
| Width | 11 |
| Depth | 5 |
| Weight | 17.000000 |
| Hazmat | No |
| Brand | Smittybilt |
| Drop | 2" to 6" |
| Features | Adjustable |
| Included Parts | Adjustable Hitch Adjustable Ball (2" & 2-5/16") Pins |
| Shank | 1" |
| Size | 2" |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review
Validate your login