6IN ADJ ALUM DROP HITCH 2IN-1 7/8IN 6K
$142.99
In stock
SKU
92018-0100
This lightweight aluminum drop hitch is
hard anodized for weather resistance and
forged for superior strength. With this
Class 4 rated hitch, you'll be able to haul
up to 6,000 lbs of toys to any destination.
This lightweight adjustable aluminum ball mount is machined from high grade billet aluminum for strength and reliability. Simply adjust the ball to the proper height and lock the stainless steel adjusting pin in place.
| Manufacturers Part Number | SB2925 |
|---|---|
| Product Name | 6IN ADJ ALUM DROP HITCH 2IN-1 7/8IN 6K |
| Dropdown Value 1 | 6IN ADJ ALUM DROP HITCH 2IN-1 7/8IN 6K |
| Prop 65 Message | WARNING- Cancer and Reproductive Harm- www.P65warnings.ca.gov |
| Length | 13 |
| Width | 11 |
| Depth | 5 |
| Weight | 16.000000 |
| Hazmat | No |
| Brand | Smittybilt |
| Drop | 2" to 6" |
| Features | Adjustable, Aluminum |
| Included Parts | Adjustable Hitch Adjustable Ball (2" & 1-7/8") Pins |
| Shank | 1" |
| Size | 2" |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review
Validate your login