Icon Recon Pro Charcoal 17x8.5 5x5 4.5in Backspace -6mm Offset
$327.93
In stock
SKU
16221-0713
Set your Jeep apart from the rest with the modern, aggressive style of the ICON Alloys Recon Wheel. These one-piece cast aluminum alloy wheels feature a sixteen-spoke face interchangeable Halo Wheel Armor to protect from scratches. For optimal Jeep fitment, the ICON Alloys Recon Wheel comes in 17x8.5 with 4.5in Backspace (-6mm Offset). ICON Alloys offers their Recon wheel in two attractive finish options. Choose from either Satin Black or Charocoal.
Trail Tested: The Recon wheel uses InterLock technology by using a series of high strength alloy bead retention pins that are inserted into a thickened section of the wheel and act as a fence to prevent the tire bead from pushing away from the wheel’s inner lip. The four-piece Halo Wheel Armor help protect your wheel from rock rash and can be replaced if damaged.
Sixteen-Spoke Face: The multi-spoke face of the Recon wheel will give your Jeep an aggressive, modern look.
Heavy-Duty Construction: Cast from lightweight yet rugged aluminum alloy, ICON wheels not only look great on the street, but with a load rating of 3200lbs they are also sturdy enough to hold up to any off-road abuse.
| Manufacturers Part Number | 23617857345CH |
|---|---|
| Product Name | Icon Recon Pro Charcoal 17x8.5 5x5 4.5in Backspace -6mm Offset |
| Dropdown Value 1 | Charcoal |
| Length | 20 |
| Width | 20 |
| Depth | 11 |
| Weight | 30.000000 |
| Hazmat | No |
| Prop 65 Message | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. |
| Back Spacing | 4.50 |
| Back Spacing Range | 4.50" - 4.74" |
| Bolt Pattern | 5x5 |
| Brand | ICON Alloys |
| Color | Charcoal |
| Offset | - 6mm |
| Wheel Diameter | 17.0 |
| Wheel Tire Builder | No |
| Wheel Width | 8.5 |
| Item Returns | This item can be returned |
Write Your Own Review
Validate your login