Olympus Beadlock Off-Road Wheel – 5x5” – -12mm – Metallic Black
Teraflex's Olympus Beadlock Off-Road Wheel is every bit as functional and practical as it is rugged and aggressive. This cast alloy wheel is engineered with a 4.5-inch backspacing and offers two different offsets for those with larger tires and lifted vehicles. Designed with an eye-pleasing classic eight-hole pattern, and includes beadlock ring to help accommodate those who want to run low off-road tire pressure. Modular plug system allows for quick air down to a preset tire pressure as low as 10 psi. Wheels are sold individually and include center cap. Features a two-year finish warranty and limited lifetime structural warranty.
Modular Plug System: Compatible with proprietary air deflator valve which allows for fast tire air down to a preset pressure as low as 10 psi.
Classic Look: Cast alloy wheels reinterpret popular, eye-pleasing eight hole design.
Custom Sized Application: Wheel is offered in -12mm or -25mm offset allowing those with larger tires to choose the best fit for their lifted Jeep.
Beadlock Design: Provides a rugged, aggressive appearance and the ability to safely run much lower tire pressure when off-roading without worry of breaking a bead.
| Manufacturers Part Number | 1059059 |
|---|---|
| Product Name | Olympus Beadlock Off-Road Wheel – 5x5” – -12mm – Metallic Black |
| Dropdown Value 1 | -12mm Offset |
| Dropdown Value 2 | Metallic Black |
| Length | 20 |
| Width | 20 |
| Depth | 12 |
| Weight | 47.000000 |
| Hazmat | No |
| Back Spacing | 4.50 |
| Back Spacing Range | 4.50" - 4.74" |
| Bolt Pattern | 5x5 |
| Brand | Teraflex |
| Color | Black |
| Features | Beadlock |
| Offset | + 12mm |
| Wheel Diameter | 17.0 |
| Wheel Tire Builder | No |
| Wheel Width | 9.0 |
| Item Returns | This item can be returned |

Validate your login